Jak na tepelnou pohodu pro příjemné bydlení Bydlení, Interiéry

Často diskutovaná otázka, jaká je optimální teplota k příjemnému bydlení. Nelze ji zodpovědět jednoznačně. Některým z nás stačí k pohodě 18 stupňů, jiný potřebuje i více než o 5 stupňů více. Optimální je prý okolo 20 až 22 °C. Tepelnou pohodu bude ovlivňovat několik faktorů.

radiátor
ilustrační foto: pixabay.com – promo25

Zaprvé je nutné eliminovat tepelné mosty a ztráty. Špatné těsnění oken, dveří jsou příčinami narušení pohody, která se projeví zvyšováním teploty a také vyššími účty za teplo. Je dobré udržovat poměrně stejnou teplotu, s výjimkou mrazivých dnů, kdy se těšíme do vyhřáté místnosti. Po zbytek roku se snažme udržovat ji stejnou, aby tělo nebylo vystaveno přílišným změnám. Důležitým faktorem je také plocha místnosti a její účel.

Také nehospodárné větrání může tepelnou pohodu narušovat. Doporučuje se větrat a rychle a pořádně, než mít pořád pootevřené okno. Opět s výjimkou horkých letních dnů. Řešením jsou pak žaluzie. Tepelná pohoda je pro každého individuální. Někdo se raději obleče více a bydlí v nižší teplotě, jiní zase opačně. Je však dobré udržovat tuto hranici stále na přibližně stejné úrovni. Za určitou dobu si zvykneme na danou teplotu a tu budeme brát jako optimální, než kdyby se pokaždé měnila.

Tepelná pohoda nám zajistí příjemné bydlení, kdy nám není ani horko ani zima. Obojí není dobré. Nevýhodou je bydlení s více osobami, kdy každý může vnímat tuto teplotu jinak. Neustálé změny nejsou dobré. Zkusit najít kompromis a přizpůsobit tepelnou pohodu pro všechny. Zdrojem tepla může být i vaření, takže se dá i něco málo ušetřit a teplotu si zvýšit. Ti, kteří chtějí opravdu šetřit, je lepší nastavit teplotu nižší a obléknout se, než zbytečně nastavit třeba 25 °C. Tepelná pohoda je pro každého jiná, ale bude rozhodující ke spokojenému bydlení. V létě ani horko, v zimě bude příjemně teplo.