Kdy má půjčka smysl Ostatní

Získat úvěr prakticky na cokoliv je dnes opravdu velmi jednoduché a dostupné téměř pro každého. Bankovní i nebankovní instituce nabízejí širokou nabídku kreditních karet, spotřebitelských úvěrů i hypoték.

Velké množství obchodů vám nabízí možnost koupě na splátky. Lidé tuto variantu využívají čím dál častěji. Zároveň se však stále větší množství Čechů dostává do situace, kdy úvěr následně nezvládají splácet. Podle čeho se tedy rozhodovat, zda se vám půjčka při koupi vyplatí?

Pořádně si vše promyslete!

Zřízení jakékoliv, byť jen krátkodobé půjčky, je potřeba důkladně promyslet. Impulzivní jednání, kdy bez rozmyslu pořídíte třeba nové jízdní kolo nebo tablet na splátky, může být přesně to, kterého budete litovat. Naopak, pokud víte, že plánujete rodinu a naskytne se vám možnost výhodné koupě bytu ve skvělé lokalitě, může pro vás být hypotéka ideálním řešením. Stejně tak, pokud se vám rozbije v zimě kotel a na nový nemáte ušetřené finance, nenecháte celou rodinu mrznout, ale využijete při jeho koupi například i nejlevnější bankovní půjčku.

Smysl má tedy sjednat si úvěr na ty věci, které jsou pro vás skutečně důležité pro kvalitní život, a které budete dlouhodobě využívat. Naopak na dovolenou, koníčky či zábavní elektroniku je lépe si postupně našetřit.

Porovnejte si více nabídek.

Pokud jste promysleli všechna pro a proti a rozhodli jste se pro půjčku, je potřeba se rozhodnout, kde a jakou nabídku využijete. Určitě není nejlepší řešení využít hned první možnost půjčky, ale porovnat si jich větší množství. Pro laika, který řeší první úvěr ve svém životě, může být velmi těžké se ve všech nabídkách a možnostech zorientovat.

Velmi dobrým řešením je najít si místo, kde toto porovnání udělají za vás. Může to být některé z finančních poradenských center, která jsou již často i na malých městech, případně je dobré najít si kvalitního soukromého finančního poradce. Zde se často vyplatí zeptat se rodiny či známých a dát na jejich pozitivní zkušenost.

Skvěle fungují také různé internetové srovnávače, kam zadáte základní informace o tom, jakou částku a na co potřebujete půjčit, kolik si přejete splácet atd. Následně se vám zobrazí ty nejzajímavější nabídky právě pro vás, případně jsou vám nabídky jednotlivých společností zaslány na e-mail.

Vsaďte na akce!

Internetové srovnávače, stejně jako finanční poradci, mají také přehled o současných výhodných akcích. Velmi oblíbená je například první půjčka zdarma. Nabízí ji pravidelně velké množství nebankovních institucí pro nové klienty. Tato akce je tedy určena lidem, kteří si u nich půjčují poprvé. Obvykle má však striktní podmínky, které se týkají splácení – doporučujeme je pečlivě prostudovat. Výše úvěrů zdarma bývá obvykle kolem deseti tisíc, nepočítejte tedy, že koupíte například auto bez úroků. V případě, že však potřebujete pouze nízkou částku, třeba na nový spotřebič, může pro vás být tato nabídka velmi zajímavá.

Neplaťte víc, než je nutné.

Při výběru vhodného úvěru pro vás se neřiďte pouze výší úroku, ale podívejte se na všechny poplatky, které jsou s úvěrem spojené. Mnohem lepší je proto rovnou porovnávat namísto úroků tzv. RPSN. Toto číslo odráží všechny poplatky, které k úvěru náleží. Pokud je RPSN stejné jako výše úroků, znamená to, že žádné další poplatky vám nebudou účtovány. Vždy zjišťujte, zda si banka účtuje poplatek za vyřízení úvěru a za jeho čerpání (tím je myšleno převedení na váš osobní účet či jeho výplata v hotovosti).

Dávejte si pozor také na pojištění úvěru pro případ neschopnosti splácet. Jedna banka vám jej nabídne zdarma, jiná si za něj může účtovat i stovky korun měsíčně. Prověřte si možnosti předčasného splacení úvěru a také jestli je možné v průběhu splácení změnit výši splátek podle vašich potřeb.

Na co se ještě zaměřit?

Jak již bylo psáno v úvodu, v současné době je opravdu široká nabídka a úvěry nabízí nepřeberné množství bankovních i nebankovních institucí. Stejně tak finančních poradců je spousty a bohužel všichni nejsou stejně kvalitní. Určitě doporučujeme vybírat z těch známějších, případně si vyhledat na internetu, zda na daného poskytovatele půjček či poradce naleznete pozitivní recenze od spokojených klientů. Odradit by vás vždy měly nepřehledné webové stránky s nedostatkem informací. Stejně tak byste měli volit jinak, pokud nezískáte transparentní a srozumitelné podmínky týkající se smlouvy o úvěru.

Zajímejte se také o to, jaká vám bude po získání půjčky nabízena klientská podpora. Nezřídka se bohužel můžeme setkat s klienty, kteří uzavřeli úvěr přes telefon či internet a kteří by například úvěr rádi předčasně doplatili, ale nevědí, kam se mohou obrátit.