Chcete dětem pořídit nenáročné zvířátko? Popřemýšlejte o morčeti Naši mazlíčci, Rodina

Mrče sice nepochází z našich zeměpisných šířek, ale vzhledem k tomu, že je to hlodavec, rychle si zvyklo i naše podmínky. A dobrou zprávou pro všechny rodiče je to, že chování morčete coby domácího zvířátka je nenáročné. Nezabere denně více než půl hodiny vašeho času, proto i pokud by děti přestalo morče bavit, nezůstane rodičům na krku mazel vyžadující mnoho péče a pozornosti. Ale pozor – morče je skupinové zvíře, proto vždy pořiďte alespoň dvě, stejného pohlaví (když nechcete zakládat chov).

Proč vybrat zrovna morče?

Důvodů je hned několik. Morče je zvířetem nenáročným jak na podmínky chování, tak na pozornost svého chovatele. Tedy za splnění předpokladu, že jsou morčata alespoň dvě a mohou se spolu bavit. Morče jako takové není typický mazel. Nebude za vámi chodit, abyste se mu věnovali, abyste ho vyvenčili nebo abyste ho měli na klíně a drbali jej na zádíčkách. Morče si prostě vystačí samo, se svým morčecím kamarádem.

Ale na druhou stranu, když si ho na klín vezmete, bránit se nebude. Není agresivní ani útočné, je ochotné strpět i pevnější objetí. Jen byste jej neměli příliš hladit po zádech a po hlavě, raději volte bok a třeba lícní kosti nebo pod bradou.

Morčata jsou totiž zvířata s přísnou hierarchií ve skupině. A nadřazenost si vyjadřují vyskočením na záda toho podřazeného a zataháním ho za srst na hlavičce. Proto když morčátko drbete na zádech, vlastně ho stále ujišťujete o tom, že vy jste šéf. Dlouhodobě to pak vyvolává zbytečný stres. Takže když morčátka občas potulíte, jednou za dva týdny vyčistíte klec (záchod 2 – 3x týdně) a budete je dvakrát denně krmit, budou spokojená.

Než morče koupíte, pořiďte si trochu vybavení

Potřebovat budete klec nebo terárium, případně klec s plastovou podsadou, odkud nevylétává nepořádek do okolí, ale prostor je stále dostatečně větraný. K tomu jesličky na seno, mističku na suché krmení a napáječku. Zeleninu a trávu mohou morčátka dostávat do svých domečků nebo jen tak na zem.

Morčátka se potřebují schovat. Přece jen jsou to hlodavci, tak vyžadují alespoň malý úkryt, například v podobě domečku nebo travní prolézačky či hnízdečka. Trávu jim pak stačí natrhat jednou denně venku na zahradě či na louce.

Seno nesmí chybět

Morčátkům nikdy nesmí chybět seno. Potřebují ho na podporu trávení i na broušení zoubků. Můžete nasušit vlastní, pokud máte zahradu. Anebo snadno koupit v prodejně chovatelských potřeb. Ocení také zeleninu a ovoce. Takže až půjdete na nákup, počítejte s malými strávníky navíc. Nevyžadují nic speciálního, nejvíce mrkev, okurky, papriky, rajčátka.

Nejvíce ze všeho ocení listy hlávkového salátu. Ten sice nepatří k nejlevnější zelenině. Ale je dostupný celý rok. A když budete před nákupem prohlížet Kaufland leták nebo Lidl leták online, tak budete moci mít saláty pro sebe i pro morčátka celý rok za výhodné ceny.

Čím podestlat?

Nejlépe hoblinami nebo peletami z kukuřice, případně ze dřeva. Ještě se používají i obroušené kousky dřeva, které jsou morčátkům příjemné, ale přitom je nijak neporaní. Tyto materiály dobře nasávají moč a také pohlcují pachy, proto nebudou noví obyvatelé vašeho bytu nijak nepříjemně cítit.

Možná vyzkoušejte více různých typů podestýlek. Zjistíte tak, co vám i morčátkům bude nejvíce vyhovovat. Rozhodně však nepostýlejte senem. Rychle načichne, málo vsakuje a také rychle plesniví. I nežádoucí mikroorganismy se v něm rychle množí. Morčátka totiž čůrají poměrně často. Proto jsou na podestýlku kladeny celkem i velké nároky.

Morčátka jsou hlasitá stvoření

Pokud vám připadají morčátka jako dobrá volba zvířátka pro děti, tak ještě zadržte a rozmyslete se, zda zvládnete jejich hlasitost. Rozhodně sice nedosahují takové intenzity a četnosti hluku, jako například andulky, ale jsou prostě často slyšet. Někdy vrní či vrčí, jindy opravdu nahlas pískají. A mezitím si navzájem pobrukují a popiskují. Takže tiché jako rybičky rozhodně nejsou. A je s tím nutné počítat.