Co s balkonem v dětském pokoji Bydlení, Interiéry

Balkon je bezesporu velkou výhodou každého bytu. Ať už si na něj chodíte číst, pěstovat bylinky nebo jen věšet prádlo. Je to zkrátka užitečný prostor navíc. Jak ale s balkonem naložit, pokud se nachází u dětského pokoje?

Řada dětí na svůj balkon pořádně ani nemůže, většinou z bezpečnostních důvodů. To bychom rádi změnili, proto pro vás máme 7 skvělých tipů, jak přetvořit zakázaný prostor v bezpečné rozšíření dětského pokoje. A protože nejsme troškaři, vezmeme si do parády klasickou „panelákovou nudli“, o které se většina lidí domnívá, že se s ní toho moc vymyslet nedá.

1. Zabezpečení

Samozřejmě existuje mnoho variant, jak balkon zabezpečit, například pomocí sítě, nebo dokonce mříží, které jsou typické pro přízemní podlaží. Nejestetičtějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem, jak to provést je ale zasklení. V rámci tohoto procesu dojde i k uzavření zábradlí, nemusíte se tak bát o propadlé hračky nebo zbytečná zranění. Zároveň získáte dobře větraný, ale před počasím chráněný prostor. To vám umožní používat na balkoně i interiérový nábytek a textil.

Tip! Díky zasklení získáte nejen chráněný a bezpečný prostor, ale ušetříte také za energie a omezíte hluk, který se do bytu dostane. Můžete využít například osvědčené bezrámové zasklení od české firmy Optimi.

2. Co s podlahou

Určitě nedoporučujeme nechat podlahu odkrytou, dlažba bývá chladná i v létě a vzniká tu vcelku velké riziko prochladnutí.

Skvělým řešením může být dřevěná nebo plastová modulová podlaha, nebo venkovní koberec, můžete vybrat například veselý zelený, který bude připomínat trávu, a i v chladném počasí příjemně hřát. Navíc něco vydrží, a to není u dětí nikdy na škodu.

Tip! Venkovní koberec se vyplatí nakupovat na metráž. Cena takového koberce se pohybuje kolem 100–200 Kč za m2.

3. Dejte prostoru smysl

Každý prostor, tím spíš ten prostorově náročný, potřebuje mít hlavu a patu, jinak bude jeho plánování zbytečně náročné a bude vás stát víc nervů, než kolik dá radosti. Zkuste proto prostor rozumně rozdělit a každé části dát nějaký účel. Kouty se hodí na umístění stolku se stoličkou, kde mohou děti tvořit (myslete na stoličku navíc pro kamaráda). V jiné části může být malá matračka nebo polštáře na sezení na zemi, pojistíte tím možnost prochladnutí, a navíc je to pohodlné 😊. No a samozřejmě co nejvíce plochy by mělo být určeno na hraní s čímkoliv si děti usmyslí.

4. Nábytek aneb šikovný úložný prostor

Ať už je váš balkon „nudle“ nebo je proporčně výhodnější, vždycky se zde bude člověk prát s dostatkem úložných prostor. Pomoct mohou chytré nápady – místo stoličky můžete použít taburet s úložným prostorem, lavice může zastat službu i jako truhlice na hračky, nebo třeba potřeby k tvoření. Polštáře na sezení se dají stohovat, nebo pověsit na zeď a sundat jen když budou potřeba.

5. Úložný prostor pro dospěláky

Děti asi celý balkon využít nezvládnou, můžete tak vytvořit třeba šikovný podhled, kam nedosáhnout, například pro uložení sezónních věcí, nebo do rohu postavit skříňku, kterou budete moci zamknout. Nezapomeňte ji ale přivrtat ke stěně, víme, co děti v zápalu dobrodružství dovedou.

6. A kde budeme sušit prádlo?

Ani šňůra na prádlo by neměla být problém, navíc pokud zrovna neslouží na sušení prádla, můžete ji na některém místě obmotat světýlky na baterky, ta dodají skvělou atmosféru a při sušení půjdou snadno odsunout 😊

7. V hlavní roli „útulno“

Dejte dětem možnost si balkon vyzdobit. Jako „nástěnka“ skvěle poslouží kousek šňůry pod parapetem, kam si bude moct připnout své výkresy. Pokud na to bude prostor, můžete dětem pověsit na stěnu tabuli, kde si vaše ratolesti budou moci nakreslit, co budou chtít. Již zmíněná světýlka také dodají skvělou atmosféru. Na zateplené zábradlí můžete pověsit barevnou zástěnu, která prostor rozjasní a pokud budete mít možnost, tak výmalba pastelovými barvami prostor jemně rozveselí, ale nebude zbytečně bít do očí ani vás, ani vaše sousedy.

Tip! Jako tabuli můžete použít i zeď samotnou, pomocí samolepící folie s tabulovým povrchem proměníte jakýkoliv povrch v legální prostor pro kreslení. Spoustu další inspirace můžete najít například na stránce pinterest.com.