Co všechno můžete refinancovat a za jakých podmínek? Ostatní

O tom, že je možné hypotéku po nějaké době převést k jiné bance, asi víte. My jsme se podívali i na další pojmy spojené s hypotékou a jejím refinancováním. Udělejte si jasno v tom, co je refixace, konsolidace či refinancování.

Běžně se o refinancování hypotéky uvažuje před koncem fixačního období. V té době je také dobré si projít nabídky konkurence a spočítat si, jestli se přechod k nové bance vůbec vyplatí.

Hypotéku je však možné refinancovat kdykoliv během fixace, nejdříve však 24 měsíců před jejím koncem.V některých případech se klienti pro refinancování rozhodnou i dříve, aby si zajistili výhodnější úrokovou sazbu. Pokud se budete chtít vyhnout poplatkům, dohodněte se s bankou o tom, že budete hypotéku plynule platit u své banky až do konce fixačního období a poté plynule přejdete k nové bance.

Pokud budete chtít odejít dříve, musíte počítat s pokutou. Je tedy na zvážení, jestli i po zaplacení pokuty bude refinancování stále výhodné.

Co je to refixace hypotéky?

Co je refinancování hypotéky jistě víte, ale slyšeli jste už o refixaci? To je proces, kdy vám vaše banka nabídne novou úrokovou sazbu na nové fixační období, vy s novou sazbou souhlasíte a prodloužíte úvěrovou smlouvu u své stávající banky. V 8 z 10 případů je ovšem výhodnější refinancovat hypotéku k jiné bance. Je proto lepší si před skončením fixace ověřit své možnosti a projít si nabídky bank.

Co lze refianacovat?

Americkou hypotéku můžete také refinancovat, ale jde to pouze americkou hypotékou, nikoliv prostřednictvím spotřebního úvěru. Vzhledem k tomu, že prostor pro snižování sazeb je u neúčelových hypoték velký, je pravděpodobné, že se vám podaří u nové banky vyjednat výhodnější podmínky.

Refinancovat se dá i úvěr ze stavebního spoření, a to pomocí klasické hypotéky. Jen si musíte dát pozor na to, jestli je to úvěr řádný nebo překlenovací. U překlenovacího úvěru se totiž může stát, že bude potřeba, aby s výpovědí souhlasila i stavební spořitelna.

Refinancovat můžete i v případě, že pořád nemáte dostavěnou nemovitost, na kterou jste si hypotéku vzali. Nebude se však jednat čistě jen o refinancování hypotéky, bude kombinované s úvěrem na rekonstrukci, aby měla nová banka jistotu, že nemovitost dostavíte.

Při refinancování můžete kromě výhodnějších podmínek získat i nějaké peníze navíc, u kterých nemusíte prokazovat účel. Pokud máte dostatečnou zástavu, můžete u nové banky žádat o úvěr, za který zaplatíte stejně, jako za účelovou hypotéku.

Refinancování není konsolidace

Zatímco u refinancování hypotéky se jedná o převedení jednoho hypotečního úvěru k jiné bance, při konsolidaci slučujete několik závazků dohromady.

Konsolidace se často používá pro zvýhodnění splátek u běžných úvěrů, kontokorentů a kreditních karet.

Refinancování hypotéky je sice ve většině případů výhodnější variantou, než refixace u stávající banky, ale ne vždy. Je proto dobré si své možnosti prověřit a všechno řádně promyslet, abyste nemuseli svoji hypotéku zbytečně přeplácet.