Jak funguje penzijní spoření Rodina, Senioři

Zajímáte se o svou budoucnost? Chcete ji mít co nejvíc pod kontrolou, aby vás nezaskočily nečekané události? Pak asi tušíte, že jedním z nejdůležitějších předpokladů spokojeného života, je dostatek finančních prostředků. I s běžným platem si můžete našetřit na bydlení, auto… na klidnou penzi. 

Možností je samozřejmě víc. Jedním z nejvýhodnějších spořicích programů je doplňkové penzijní spoření. Po menších pravidelných vkladech můžeme získat zajímavou sumu i díky podpoře státu a někdy i zaměstnavatele.

Kdy je nejlepší začít si spořit na penzi?

Čím dřív začnete spořit, tím lepší podmínky získáte. Sám sobě si může člověk založit spoření v 18 letech. Alespoň tři stovky si asi můžete každý měsíc uspořit – když si odpustíte dvě kávy v kavárně, cigarety, slazené nápoje, popcorn v kině a další „radovánky“, o kterých už večer ani nevíte. Věcí, bez nichž se můžete obejít, je určitě spousta. Až si budete moci dovolit spořit víc, můžete částku zvýšit. Když začnete šetřit později, musíte měsíčně posílat výrazně vyšší částky, než když začnete hned v prvním zaměstnání.

Jaká je ideální částka pro penzijní spoření?

Ideální částka je taková, jakou si můžete dovolit. Nemusíte spořit stále stejnou částku. Výhodou je, že výši plateb si můžete upravit podle svých aktuálních možností, v nejhorším případě můžete na čas přestat spořit, pokud to vaše finanční situace neumožňuje. Pokud spoření nezrušíte, nenastanou žádné sankce, jen nedosáhnete na státní podporu.

Investování do investičních fondů

Od roku 2013 mohou občané využít doplňkové penzijní spoření, tzv. účastnické fondy. Účastnické fondy představují možnost spoření na důchod s potenciálem vyššího zhodnocení, investují totiž do akcií, a ne jen do dluhopisů, které mohou mít momentálně i záporný výnos. Můžete si zvolit strategie spoření, což vám může přinést vyšší výnos, ovšem ponesete i větší investiční riziko. Je to stejné jako pravidelné investování do podílových fondů, ale u penzijního spoření se platí výrazně nižší poplatky. Na zhodnocení má vliv i státní podpora, daňové úlevy a případné příspěvky zaměstnavatele.