Jak pečovat o poškozené vlasy Krása & móda, Péče

Všechny toužíme po zdravých a krásných vlasech, bohužel realita je často jiná. Naneštěstí existuje spousta faktorů, které negativně ovlivňují kvalitu našich vlasů.

žena foto

Mezi první příznaky poškozených vlasů patří ztráta lesku, hebkosti, elastičnosti. Vlasová vlákna jsou oslabená a vlasy se velmi snadno lámou, jsou na dotek hrubé, drsné a mají roztřepené konečky.

Co vlasům škodí?

Naše vlasy jsou velmi často vystaveny nepříznivým podmínkám, které jim ubírají na jejich přirozené kráse. Proto je dobré omezit vše, co vaše vlasy ještě více namáhá a poškozuje. Příkladem může být časté a náročné barvení vlasů, melíry, kulmování a vysoušení, které vede k vysušování vlasové pokožky, k úbytku kožního mazu z vlasů a ke ztrátě vlhkosti a obranyschopnosti vlasu.

Hlavní příčiny poškozování vlasů můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin:

  • chemické poškození – špatné barvení (použití špatné barvy na vlasy), časté a nešetrné zesvětlování nebo více služeb v krátkém čase – trvalá, melír, apod.
  • mechanické poškození – nešetrné rozčesávání vlasů, časté přehřívání vlasového vlákna, přežehlování/ kulmování vlasů, časté používání gumiček do vlasů, spaní s mokrými vlasy, apod.

Péče je základ

Poškozené vlasy se sami neuzdraví, proto je potřeba jim věnovat důkladnou péči. Tak, jako se staráme o svou pleť, pokožku těla nebo nehty, je důležité starat se také o své vlasy. Starejte se o své vlasy pravidelně a používejte kvalitní kosmetické produkty – kvalitní šampon, maska, nějaké sérum a olejíček, apod. Kvalitní vlasová kosmetika vhodná pro váš typ vlasů dokáže v podstatě zázraky.

  1. Vlasy si myjte vždy kvalitním šampónem, který je vhodný pro daný typ vlasů. Obecně se nedá doporučit, jak často si vlasy mýt, ale v případě hodně poškozených nebo suchých vlasů to nijak nepřehánějte, jelikož i mytí je pro vlasy značná zátěž.
  2. Vždy používejte kondicionér, který vlasům dodá hebkost, lesk a budou se vám také lépe rozčesávat.
  3. Také je vhodné používat produkty od stejného výrobce a řady, které se navzájem doplňují a tím zajistí vašim vlasům kompletní péči.
  4. Alespoň jednou týdně oživte vlasy regenerační a vyživující maskou nebo kůrou. Masku nenanášejte přímo na pokožku hlavy, ale spíše po celé délce vlasů směrem ke konečkům, kterým věnujte speciální péči.

Jak pečovat o vlasy poškozené barvením?

Spousta z nás si čas od času dopřeje změnu barvy vlasů. Barvení vlasů nám sice napomáhá rozvíjet osobnost, ale zároveň se jedná o radikální krok, který má výrazný vliv na kvalitu našich vlasů. Řešením je speciální péče o vlasy, která zajistí dlouhotrvající ochranu barvy a intenzivní péči v jednom. Důležitý je také výběr kvalitní barvy na vlasy.

Pro co nejdelší zachování barvy se doporučuje nemýt vlasy příliš často a používat vlažnější vodu. Čím teplejší voda, tím více se barva vymývá. Používejte přípravky určené pro barvené vlasy, které vaše vlasy chrání, zároveň zabraňují blednutí barvy a také o vaše vlasy pečují.

Při výběru vlasové kosmetiky vždy sledujte informace na obalu. Produkty mohou obsahovat například velmi prospěšné olejové komplexy, které na povrchu vašich vlasů vytvoří neprodyšný film. Tím dojde k uzavření vlasového vlákna a k eliminaci vymývání barevných pigmentů.

O kvalitu svých vlasů pečujte také zevnitř

Velký vliv na kvalitu a zdraví našich vlasů má také vyvážená strava s dostatečným množství vitamínů, minerálů a esenciálních kyseliny omega 3. Kromě toho je důležitý také dostatečný přísun tekutin, nejlépe neperlivé vody. Pamatujte, že vaše vlasy nikdy nejsou poškozeny natrvalo. Pokud se začnete o své vlasy správně a pravidelně starat, uvidíte během několika týdnů výrazné zlepšení.