Jak zařídit dětský pokojíček Bydlení, Interiéry

Zařizování dětského pokojíčku představuje pro rodiče náročný úkol. Místnost musí být vybavena prakticky a současně se dětem líbit. Jak vytvořit dětský pokoj snů? S našimi radami to zvládnete obratem.

Specifika dětského pokoje

Důležité je uvažovat dopředu. Ze současného miminka brzy vyroste zvídavý předškolák a posléze teenager s osobitým vkusem. Pokojíček by mu měl umožnit klidný odpočinek, zajistit bezpečný prostor na hraní, poskytnout dostatek soukromí i klid na učení.

Zmiňovaný vývoj dítěte se samozřejmě odrazí i na designovém pojetí, jiné požadavky bude mít pětileté dítě a jinak na vybavení pokoje nahlíží dospívající. Jakkoli s nimi nemusíte vždy úplně souhlasit, naslouchejte jim a snažte se o kompromis mezi praktičností a vzhledem a berte v potaz přání dětí. V pokoji budou nakonec žít hlavně ony.

Jak správně zvolit nábytek

V čem neustupovat? Co se týče nábytku, základem by v každém věku měla být kvalitní postel. Vhodnější je vybrat zvlášť rám a matraci. Další kusy nábytku budou zastupovat skříně na šaty a nejrůznější komody, regály a poličky.

Úložné prostory musejí odpovídat potřebám dětí. Zprvu jsou vhodné nízké komody, kam si i malé dítě bude moci ukládat hračky samostatně. Nenásilně tak potomka povedete k pořádku. Později můžete přidávat poličky na drobnosti a knihy nebo samostatnou knihovničku. Ve věku, kdy se začne učit číst a psát, budete současně muset začít řešit i pořízení psacího stolu a židle. Hodí se ty tzv. rostoucí, jejichž rozměry lze variabilně měnit podle tělesné výšky dítěte.

Nezapomeňte na osvětlení ani na bezpečnost

Jakmile dítě bude psát u stolu domácí úkoly a učit se, přichází na řadu osvětlení. Lampička a centrální svítidlo na stropě však nestačí. Nutností je lampička na nočním stolku, děti si u ní mohou číst, ale také si ji rozsvítit, když se budou bát usnout za tmy. Batolatům můžete svítit tlumeným nástěnným svítidlem, které je dokonale neprobudí například při přebalování. Starší děti ocení podobné situované směrem ke dveřím. Jakmile si budou potřebovat dojít v noci na záchod, uvidí na cestu a současně rozsvícením velkého lustru neprobudí všechny ostatní. Práci se světlem lze využít i při optickém předělování pokojíčku do jednotlivých zón.

Dbejte i na bezpečí svých potomků – samozřejmostí jsou zdravotně nezávadné materiály, ideálně přírodní, nábytek bez ostrých hran, ochrana elektrických zásuvek. Hlavně malým dětem stejně tak zamezte přístup k oknu, dále se snažte minimalizovat riziko jeho snadného otevření.