Nejčastější sousedské hádky Rodina, Sex a vztahy

Někteří lidé se svými sousedy vychází skvěle, někteří zase vůbec. Příčin sousedských sporů je mnoho. Jak se jim ale vyvarovat či jak je řešit?

sousedství
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainArchive

Grilování

Pokud vám vadí sousedův kouřící gril, máte smůlu. Podle nového občanského zákoníku jde totiž o vznik nepřímých imisí. Ale toto se týká pouze občasného grilování. Pokud váš soused griluje každý den a vy byste prokázali nepřímé imise v nepřiměřené míře, tak je tato situace právně postižitelná. Samozřejmě, že ideálním způsobem vždy bývá dohoda.

Oslavy

Co se týká hlučných oslav, tak zde je to jednoduché. Zákonem je totiž jasně daný noční klid, který trvá od 22 – 06 hodin. Pokud sousedé nehodlají dodržovat noční klid, je možnost zavolat na městskou policii. Za rušení nočního klidu se dává pokuta do výše 1000Kč.

Zásah do pozemku

Občas se stává, že kulinářská činnost vašeho souseda zasahuje na váš pozemek. Bývá to zpravidla v případě stromů. Větve, které zasahují na váš pozemek můžete ostříhat buď sami, nebo můžete poprosit souseda aby si je ostříhal sám. Nemůžete však po něm chtít, aby strom skácel úplně.

Práce na zahradě

Některé práce na zahradě jsou hodně hlučné. Zde je nutné rozlišovat, zda je to nutné či ne. Jednou za čas každý musí sekat trávník či řezat dřevo. Pokud vám ovšem váš soused každé ráno zapíná cirkulárku u plotu, je možné to řešit soudní cestou.