Podzimní úklid zahrady Bydlení, Zahrada

Listí nám letos začíná pomalu zlátnou a opadávat. Začíná ten správný čas připravit naši zahradu na „zimní spánek“. Podzim je vlastně nejdůležitější období z celého roku pro zahradníka. Musí zároveň sklidit to, co mu ještě na zahradě zůstalo, zahradu zrýt, naplánovat si, kde bude co sázet příští rok avšak některé už musí zasázet ihned.

listí
ilustrační foto: pixabay.com – jbom411

Poslední sklizeň a sázení na další rok

Na podzim je důležité zrýt záhony a půdu pohnojit, dle toho, co tam plánujeme ještě na podzim nebo na jaře zasadit. Jelikož každá rostlinka či zelenina vyžaduje jiné hnojivo, nebo jiné množství hnojiva. Také je nejlepší na podzim sázet různé cibuloviny (narcisy, tulipány, krokusy, ladoňky a spousty dalších). Brzo poté na jaře vyklíčí a potěší vás krásnými květy.. Nicméně pokud nemáte zahrádku pouze na okrasu, ale i na pěstování zeleniny, tak teď je ten správný čas pro zasázení česneku. Půda pod česnekem nemusí být velmi hnojená. Ale je dobré česnek před zasázením namořit, aby se do něj nepustily škůdci. Také se dají zaset některé druhy mrkve, petržele, ředkviček, salátů, které jsou přizpůsobené zimě, takže nezmrznou a brzy z jara vyklíčí.

Ochrana rostlin

Je dobré před zimou všechny keře zalévat, aby nasály před zimou hodně vláhy. Avšak musíte si dát pozor na nečekané mrazíky. Pokud by se nějaký nenadálý mrazík dostavil, mohli by čerstvě zalité okrasné keře zmrznout. Dále je dobré růže a podobné keře zakrývat chvojím, aby také nepomrzly. Bylinky si vyryjte a přesaďte do květináče. Dostatečně je zalijte a umístěte do chladna (do sklepa). Pokud však budete chtít čerstvé bylinky i po celou zimu, tak je nepřenášejte do chladna, ale do tepla a uvidíte, jak se jim bude dařit.