Posilování: cesta ke zdravému tělu Cvičení, Zdraví

Posilování, sport a další zdravé namáhání těla je cesta ke zdravému. Vaše tělo se stane daleko odolnější před fyzickou, ale i duševní námahou a celkově se zvedne životaschopnost celého těla. V tomhle článku se podíváme jak naše tělo správně posilovat.

činky
ilustrační foto: pixabay.com – Mcability

Na začátku si tělo rozdělíme na 4 části. Ruce, prsa, břicho a nohy. Svaly na těchto částech se ještě více děli, pro základní posilování nám ale tohle rozdělení stačí. Dále si zavedeme jakýsi 5 denní cyklus. 4 dny budeme posilovat a jeden den odpočívat. Každý den (kromě pátého dne odpočinku) se zaměříme na jinou část. Za 5 dní bychom tedy měli zvládnout posílit celé tělo a den odpočívat. Tento cyklus budeme stále opakovat.

Posilování rukou

Na posilování rukou jsou dobré přítahy. Vytvořte si doma posilovací tyčku, která Vás s rezervou udrží. Na této tyčce budeme posilovat své ruce. Na začátku bychom měli zvládnout 5 až 10 přítahů (podle váhy těla). Jestli máte problém i s minimem 5 přítahů, začněte s menším počtem a postupně se do 5 přítahů dostanete. Až budete zvládat 10 přítahů, začněte navyšovat. Standardem pro nás pak může být 25 – 30 přítahů, u kterého můžeme zůstat.

Posilování prsních svalů

Na prsní svaly jsou vhodné kliky, které nám navíc pomohou posílit i ruce. Postupujte stejně jako u přítahů, ale začněte u 10 kliků denně, až se dostanete do standardu 30 kliků denně. Jestliže máte k dispozici činky, popřípadě jiné závaží, můžete ke klikům přidat vhodné zvedání těchto činek.

Posilování břišních svalů

Na posílení břišních svalů jsou vhodné sedy lehy. Zde postupujte stejně jako u kliků, přidejte si ale 5 sedů lehů navíc. Začneme tedy na 15 a skončit můžeme klidně u 40 denně.

Posilování nohou

Posilování nohou může být velice různorodé. Základ por nás mohou být dřepy (počet stejně jako u sedů lehů). Nohy ale můžeme vhodně posilovat jízdou na kole, nebo během. Je jen na nás, co si zvolíme. Na závěr bych ještě rád doporučil plavání. Aktivním plaváním vhodně posilujeme svaly celého těla.