Rakovina prsu – v čem spočívá léčba Zdraví

Rakovina prsu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním, které postihuje ženy. Jedná se o velice závažné onemocnění, které však mnoho Češek podceňuje. Přitom při jeho včasném odhalení se zvyšuje úspěšnost celé léčby a v případě zanedbání tento karcinom může vést až ke smrti.

SONY DSC

Základní prevence
Nejzákladnější prevencí je samovyšetření prsu, které by si měla žena provádět každý měsíc. Velice účinným vyšetřením je pomocí mamografu nebo ultrazvuku, které by měly pravidelně podstupovat ženy, který je více než 45 let. Díky těmto přístrojům lze nádor zachytit již na počátku.

Některé nádory narostou do takové velikosti až za několik let, než je ho žena schopná nahmatat. Tyto nádory patří k neagresivním a při jejich včasném záchytu jsou velice drobné. Existují však i nádory, které rostou do velkých rozměrů velice rychle a zároveň metastázují. Tyto nádory jsou velice agresivní a je zapotřebí u nich zahájit léčbu bezodkladně, neboť bez léčby mohou do několika týdnů až měsíců vést až ke smrti.

První příznaky rakoviny prsu
První objevující se příznaky rakoviny prsu bývají způsobeny metastázemi. Při postižení uzlin v podpaží bývá prvním projevem bolest a otok ruky. Mezi další typické příznaky patří:

  • nahmatání bulky
  • vtáhnutí bradavky dovnitř prsu

Dále může mít kůže během nádorového onemocnění vzhled pomeranče – je zarudlá, zesílená a s četnými dolíčky. Objevit si může i krvavá sekrece z bradavky či zmiňované bulky v podpažních uzlinách.

960px-Breast_cancer_awareness_ribbons_and_pens

Potvrzení rakoviny prsu
V případě, že vám byla diagnostikována rakovina, přistupuje se k okamžité léčbě. U každé ženy se nasazuje individuální léčba, neboť se zohledňuje věk pacientky, její zdravotní stav a zároveň se postupuje také podle standardních postupů zpracovaných onkologickou klinikou.

V první řadě lékař stanoví diagnózu karcinomu prsu, pak následuje vypracování strategie dalšího postupu. Během toho pacientka postoupí předoperační vyšetření a základní staging, díky kterému se zjistí přítomnost vzdálených metastáz.

Chirurgická léčba rakoviny prsu
Ženy s rakovinou prsu většinou podstupují chirurgickou léčbu. Před operací musí pacientka podstoupit ultrazvukové vyšetření, kde se označí nádor v prsu. Těsně před zákrokem pacientka navštíví ještě nukleární medicínu, kde jí bude píchnuta do operovaného prsa barva, která se vychytává v nejbližší uzlině. Ta se pak během operace posílá na rychlou histologii, aby lékař zjistit, zda byla metastaticky napadená strážní lymfatická uzlina.

V případě, že je uzlina bez metastatického postižení, lékař nepokračuje do podpaží. Naopak v případě podezření se rozšiřuje operace i na operaci lymfatických uzlin v podpaží.

Odebrání celého prsu
Ablace prsu se provádí pouze u pokročilého nálezu kvůli jeho velikosti, infiltraci kůže nádorem nebo při jeho zánětlivé formě, která postihuje velkou část v prsu. Dále se odstranění celého prsu doporučuje v případě, že se v různých částech prsu vyskytuje několik nádorových ložisek. V některých případech dochází k ablaci prsu také na žádost pacientky.

U rakoviny prsu je nutné, aby byl nádor z prsu odstraněn, takže operace je při diagnostice tohoto onemocnění nutný. V některých případech se však přistupuje k dlouhodobé hormonoterapii antiestrogeny, kde se následně sleduje změna velikosti tumoru v prsu.

Chemoterapie a ozařování – další krok v léčbě
Dalším krokem při léčbě rakoviny prsu je chemoterapie, která je navrhována onkologem a odvíjí se od biologického chování rakovinového nádoru, metastatického postižení spádových uzlin či vzdálených orgánů a věku pacientky. U některých pacientek je chemoterapie nezbytná, v jiných případech se přistupuje k operaci a dlouhodobé pooperační hormonoterapii.

Ozařování (neboli radioterapie) je stejně jako chemoterapie doporučena onkologem. Její nasazení však záleží na biologické povaze tumoru, na postižení regionálních uzlin či na tom, zda se jedná o první nebo opakující se nádor.

Rekonstrukce prsů
Léčba rakoviny u každé ženy trvá různě. Odvíjí se vždy podle zvolené léčby i věku pacientky. Pokud pacientka prodělala maligní onemocnění a v rámci léčby bylo nutné přistoupit k odstranění prsu, po vyléčení následuje rekonstrukce prsu, kdy jí ztracené prso bude nahrazeno implantátem.

Vše záleží na pacientce, zda tuto rekonstrukci podstoupí či nikoliv. Plastický zákrok však může podstoupit v případě, že í to psychický i zdravotní stav dovolí.