Rakytník je všude. Nejen o Vánocích Zdraví

Také jste zaznamenali tu rakytníkománii? Rakytník všude, kam se člověk podívá? Nedivíme se, také jsme zaregistrovali, že se o něm poslední dobou hodně mluví. A to ne tak úplně v souvislosti s Vánocemi, jak by se podle nadpisu mohlo zdát, jako spíše v souvislosti s jeho vlivem na naše zdraví.

rakytník
ilustrančí foto: pixabay.com – takazart

Proč tyto dva pojmy vlastně my dáváme dohromady? To je snadné, protože s Rakytníkem máme pozitivní zkušenosti, o které by byla škoda se nepodělit a pak také proto, že je prosinec. Tedy čas Vánoc, dárků a všudypřítomného pocitu, že nás nenapadá žádná vhodná pozornost “od Ježíška” pro rodinu, nebo přátele. Znáte to, že?

Takže rakytník…

Začněme ale od začátku. Jestliže jste o Rakytníku již slyšeli, je Vám jasné, že se zde bavíme o rostlině, jejích plodech a produktech z ní. Názory na původ Rakytníku se různí. Faktem je, že se vyskytoval v Asii v oblasti Sibiře, ale hovoří o něm již obyvatelé Starověkého Řecka. Právě ti si plody rakytníku začali jako první obohacovat stravu, neboť si všimli pozitivních vlivů na svých koních, kteří jej spásali. Nyní rakytník není problém pěstovat i u nás. Vlastně je součástí mnoha českých zahrad. Avšak jeho sbírání není tak jednoduché. Větvičky kromě listů a červenooranžových bobulovitých plodů pokrývají také ostré trny. Proto spousta lidí s trochou nadsázky říká, že každá bobulka je vlastní krví vykoupená.

Proč je rakytník tak opěvovaný?

Na plodech Rakytníku je výjimečné to, že obsahují velké množství vitamínů, např. C, B, A, E, D a K. Navíc vitamínu E obsahuje Rakytník dokonce nejvíce ze všech rostlinných plodů. Zjištěno bylo také to, že jestliže se vitamín A vytváří z karotenu, rakytník se se svým obsahem tohoto vitamínu vyrovná mrkvi, která je považována za jeho nejbohatší zdroj. Plody dále obsahují také minerální látky, omega -3, -6 a -9 nenasycené mastné kyseliny a také omega-7 nenasycenou mastnou kyselinu, jež se v rostlinách vyskytuje velmi sporadicky, a našli byste ji pak třeba v makadamovém oleji. Díky svému složení pak hraje Rakytník významnou roli při posilování našeho imunitního systému, ale nejen to. Blahodárně působí také při podpoře zachování správné funkce trávicího a kardiovaskulárního systému a příznivě ovlivňuje kvalitu naší pleti a vlasů.

Využití na všechny způsoby

Šikovné ruce dovedou s rakytníkem vykouzlit pomalu zázraky. Vyrábí se z něj džemy, čaje, šťávy, různé masti, nebo oleje. Ne každý ale má možnost se k plodům rakytníku dostat, nebo schází právě ty šikovné ruce. To ale neznamená, že o produkty z Rakytníku musíme přijít. Naštěstí se vše v dnešní době dá koupit. Poohlédnout se můžete po té marmeládě, či rakytníkovém džusu. V koncentrovanější formě byste jej pak nalezli v doplňcích stravy.

Například v kapslích Rakytníkový olej s vitamínem D je tento vzácný olej získáván šetrnou CO2 extrakcí a je obohacen o vitamín D, díky kterému pak máme nejen dobrou imunitu, ale i pevné a zdravé kosti a zuby. Jeho výhodou je balení malých, měkkých želatinových tobolek, jejichž užívání je velmi pohodlné, a to jak pro dospělé, tak pro děti.

Rakytník pod stromečkem? U nás ano!

Nabudil někoho z Vás náš článek k tomu Rakytník darovat? Pak věřte, že rozhodně nejste sami. My už máme také pár balení zabaleno a přichystáno pro nové majitele. To víte, mámu a tátu si musíme hýčkat. Vždyť na zdraví našich blízkých nám nejvíc záleží!

A co Vy? Potěšilo by Vás rozbalit takový dáreček?