Tento asijský ostrov s rozlohou téměř 66 000 km2 leží asi 30 km jižně od Indie, tyto dva státy jsou odděleny úžinou Palk, kterou se táhne řetěz korálových útesů. Stát byl dříve znám pod jménem Cejlon, od roku 1978 existuje pod názvem „Demokratická socialistická republika Šrí Lanka“. Samotné pojmenování pochází ze sanskrtského slova znamenajícího „zářivá země“, přičemž výslovnost počátečního písmena je někde mezi s a š. V češtině je vlivem angličtiny častěji používán přepis Srí Lanka.
ilustrační foto: Pixabay.com
Hlavním městem ostrova je oficiálně město s neuvěřitelně dlouhým názvem- Šrí Džajavardanapura Kotte. Ve skutečnosti je ale důležitější spíše největší město ostrova, poněkud snadněji zapamatovatelné Kolombo, kde sídlí většina státních institucí. Mezi další významná města patří Dehiwala, Moratuva, Kandy, Jápané a Trinkunámalé. Počtem obyvatel Srí Lanka nejspíš překvapí- žije tu 22, 5 milionů obyvatel, což ostrov řadí mezi padesát států s nejvyšší hustotou zalidnění. Téměř všichni obyvatelé jsou věřící, 70% představují buddhisté. Srí Lanka má také samostatné Ministerstvo náboženství.
Název Cejlon má většina lidí jistě spojený s kvalitním černým čajem. Pěstování čaje tvoří společně s pěstováním cukrové třtiny, kokosové palmy, rýže nebo kaučukovníku nezanedbatelný podíl na státním HDP, který je po Maledivách druhý nejvyšší v jižní Asii. Dalšími přírodními zdroji jsou pro zemi diamanty, drahokamy nebo nebo grafit.
Srí Lanka je zemí s typicky tropickým klimatem, střídají se zde období sucha s vydatnými dešti. Nejtepleji je v jižní části ostrova, kde průměrná teplota dosahuje 30 °C a klesá s narůstající nadmořskou výškou. Teplota moře je stabilní po celý rok kolem 27 °C. Srí Lanka je zemí s obrovským přírodním bohatstvím – může se pochlubit nádhernými plážemi, zelenými nížinami, deštnými pralesy, monzunovými lesy, ale také pohořím v centrální části ostrova.