Televize: seriál Vyprávěj Hobby & Volný čas, Kultura

Televizní seriál Vyprávěj vysílá Česká televize na svém prvním programu každé úterý a čtvrtek od 20. hodin.

pořad vyprávěj
ilustrační foto: pixabay.com – mojzagrebinfo

Televizní retro seriál Vyprávěj zachycuje osudy rodiny Dvořákových z Pardubic. Děj se odehrává v době komunismu a v době po revoluci, první díl se odehrává v roce 1964, seriál končí v roce 2005.

Hlavní role v seriálu jsou Eva a Karel Dvořákovi, kteří se poznali na vysoké škole. Eva pochází ze Slovenska, Karel ze svérázné pardubické rodiny, jejíž součástí je jeho babička, zarputilá antikomunistka a bojovnice s režimem. Karel má sestru, Zuzanu, která si v mladém věku vzala Karlova kamaráda z vysoké školy. Děj se vyvíjí i kolem Karlových rodičů, jeho matka pracuje v účtárně, jeho otec v Československé televizi. Seriál zachycuje jejich životní situace, vývoj chování postav, který je opravdu zajímavý. Vše je doplněno historickými situacemi, takže velkou roli hraje příchod ruských vojsk v roce 1968, sametová revoluce v roce 1989 a následující porevoluční euforie.

Seriál je také hvězdně obsazen, vystupují v něm slavní čeští herci Veronika Freimanová, Svatopluk Skopal, Nina Divíšková, ale i mladší generace herců – Jaromír Nosek, Olga Lounová, Roman Vojtek, Andrea Kerestešová, Hana Wagnerová či Zuzana Kajnarová. Režisérem všech sto šesti dílů je Biser Arichtev.

Seriál byl čtyřikrát oceněnou cenou Týtý, podobně uspěli také jednotliví herci. Byl také oceněn souškou Zlaté nymfy.