Výběr a instalace tepelného čerpadla – raději nespěchejte Bydlení, Nemovitosti, stavba

Vyhlídka výrazně rostoucích cen energií, v extrémním případu dokonce i jejich nedostatku, plnící se diáře obchodníku s tepelnými čerpadly, zdražující stavební materiály a všeobecný nedostatek řemeslníků mohou vybízet k co nejrychlejšímu řešení otázky zajištění nového zdroje tepla a teplé vody. Postup kdy zákazník akceptuje první nabídku, jejíž hrubé obrysy splňují zadané požadavky, však může skončit velkým zklamáním.

I na trhu s tepelnými čerpadly totiž dochází k užívání nekalých praktik, ať už jde o doporučování nevhodného typu tepelného čerpadla, zkreslování informací o topném faktoru tepelného čerpadla či poskytování neúplných cenových nabídek. Pouze pokud budete svůj záměr koupě tepelného čerpadla konzultovat se zkušeným a poctivým prodejcem, můžete se těšit na zdroj tepla, který na dlouhá léta vyřeší vaše starosti se zajištěním tepla a teplé vody pro vaši domácnost. Jak takového prodejce najít či poznat? Způsobů je několik.

  1. Ptejte se na zkušenosti majitelů tepelných čerpadel ve vašem okolí. Zaměřte se přitom na domácnosti, které mají podobné nároky ve smyslu objemu dodávaného tepla, požadavek na zajištění teplé vody apod. Konkrétně se ptejte na zkušenosti s výběrem čerpadla, jeho instalací a následným servisem.
  2. V rámci „oťukávání“ jednotlivých prodejců se zajímejte o šíři sortimentu, tj. schopnosti vybírat z několika typů tepelných čerpadel, dále také informace o tom, jestli byly uváděné parametry ověřeny nezávislým zkušebním ústavem a čerpadla získala značku kvality Q (více o tomto označení se dozvíte níže).
  3. Zajímejte se o to, jakým způsobem probíhá instalace. Zkušení servisní technici potvrzují, že kvalita instalace je stejně důležitá jako kvalita samotného zařízení. Více o informací o možnostech instalace najdete na této stránce: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-7-porovnani-kvality-instalacni-a-servisni-firmy

Značka kvality Q vznikla právě za účelem ochrany spotřebitelů

Nepoctivé obchodní praktiky nejsou výsadou prodejců v České republice, jedná se o celoevropský problém za účelem jehož potlačení vznikla značka kvality Q. Tato značka dává spotřebitelům ve 12 zemích Evropy jistotu toho, že:

  • Informace o topném faktoru tepelného čerpadla jsou pravdivé, ověřil je nezávislý zkušební ústav.
  • Tepelná čerpadlo splňuje požadavky na efektivitu provozu a míru provozního hluku.
  • Na tepelné čerpadlo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů po dalších 10 let.
  • Všechny hlavní komponenty tepelného čerpadla byly vyrobeny v souladu s národními i mezinárodními nařízeními a předpisy.
  • Dovozce či výrobce tepelných čerpadel má zajištěnou dostatečně kvalitní servisní síť s reakční dobou 24 hodin.
  • Tepelné čerpadlo je dodáno s návodem v národním jazyku.

Při výběru obchodníka s tepelnými čerpadly se tedy můžete v úvodu omezit na ty, v jejichž nabídce najdete čerpadla s tímto označením.

Zdroj obrázku: RossHelen / Shutterstock.com