Vytápění tuhými palivy pro každý dům Ostatní

Kdo chce na vytápění ušetřit, rozhodně nevolí plyn ani elektřinu. Obojí má totiž poměrně vysoké náklady na spotřebu. Ani není divu vzhledem k tomu, jak se ceny plynu i elektřiny neustále zvyšují. Tuhá paliva se oproti tomu dají pořídit za přijatelnou cenu.

PR_Krby-stavba150401
ilustrační foto: krby-stavba.cz

Společně s krby jsou krbová kamna nejvíce využívaným způsobem, jak levně a ekologicky topit. Ekologie je také velmi důležitá, dřevo je jednak obnovitelný zdroj energie a navíc produkuje minimum emisí do ovzduší. Použitím moderních technologií se také značně snižuje spotřeba paliva při zachování maximálního výkonu.

Nemáte-li doma místa nazbyt, nepořizujte si krb, který potřebuje dost prostoru, vsaďte na méně prostorově náročné řešení, kterým jsou krbová kamna. Vybrat správná krbová kamna není jednoduché, dnešní nabídka je opravdu velmi rozsáhlá. Záleží především na vašich konkrétních požadavcích. Zejména je důležité, jak velký prostor potřebujete krbovými kamny vytápět, potom je podstatný výkon a také velikost krbových kamen.

Existují dva základní typy krbových kamen. Pokud nevytápíte pouze místnost, ve které jsou krbová kamna umístěna, je třeba teplo nějakým způsobem rozvádět do ostatních místností. K tomu slouží dva systémy, které byly během let vyvinuty. První možností je vytápění horkým vzduchem. Princip je zde velmi jednoduchý. Jakmile zatopíte v krbových kamnech, krbová kamna ohřejí vzduch, který stoupá nahoru a je pomocí teplovzdušných rozvodů přiváděn do dalších místností, které takto vytápí. Druhý způsob zapojuje do systému vodu. Krbová kamna s tepelným výměníkem tak obsahují ještě oproti běžné konstrukci navíc nádrž na vodu. Při topení v krbových kamnech se ohřeje vzduch, ten ohřívá ve výměníku vodu a tato teplá voda je potom rozváděna teplovodními rozvody do ostatních místností, které vytápí pomocí radiátorů. Záleží tedy na vás, který způsob vytápění je vám bližší.