Záhady Williama Shakespeara Hobby & Volný čas, Kultura

Proslulý anglický spisovatel, kterého zná snad celý svět. Spisovatel, jenž patří do doby renesance, vytvořil několik úžasných děl, která jsou dodnes uznávána. Ale o jeho životě se ví dosti málo.

Shakespeare
ilustrační foto: pixabay.com – marksalmon0, dům Williama Shakespeara

Spekulace, které by všechno změnily

Právě proto, že se ví o tomto autorovi tak málo, se objevuje mnoho spekulací, že všechno mohlo být trochu jinak, než se říká.

Hned první zásadou Shakespearova života je jeho datum narození. Nikde není psáno, kdy se tento výjimečný umělec narodil. Ano, mnozí ví, v který den byl pokřtěn, a odtud jen odhadují, den kdy přišel na svět. Takže jisté datum máme, ale je však správné? Kdo to ví?

Víme, že Shakespeare bývá zobrazován na fotografiích jako muž, který se drží zásad, má vychování, je konzervativní. Avšak jistí odborníci sestavili Shakespearovu podobiznu, která už připomíná spíše bohéma. Na fotografii totiž je člověk, který má kučeravé vlasy nesčesané, jeho kazajka je odepnutá a co je nejvíc zajímavé, je náušnice v uchu.

Další takovou, ale daleko důležitější a záhadnější spekulací je to, zda všechny Shakespearovy díla byly napsány právě tímto člověkem. Protože on byl člověk, u kterého se sice domníváme, že studoval gymnázium, ale pravděpodobně nešlo o chytrého člověka, jelikož nikde není zmínka o tom, že by ve studiu dále pokračoval. Navíc jde o mnoho děl ve velice nesmírné kvalitě, zkuste je napsat? Byl by to těžký oříšek. A co je na tom všem největší záhadou, je to, že se ve své závěti o žádném svém titulu nezmínil. Bylo zjištěno, že to byl člověk, který uměl s financemi dobře zacházet a své dědictví odkázal své dceři a manželce, ale v dědictví není ani jedno drama, ani jeden spis. Přece pokud bych byl spisovatel, tak bych chtěl, aby z toho měli něco mé děti. Takže jde o důvod, který zatím nebyl nejen rozlousknut ale také nepochopen.   Dokonce na toto téma byl zfilmován poněkud zdařilý film nesoucí název Anonym, kdy si právě představují situaci, že díla Shakespearova nebyla jím psána.

Byl Shakespeare tím, za co jej máme dnes, kdo to vůbec byl a co vše nám ještě zůstává skryto? Doufejme, že světoví historici zíkají více informací, které mohou přiblížit, kdo WS doopravdy byl.