Mýty o hubnutí Hubnutí, Zdraví

Honba za štíhlou linií je dnes alfou a omegou mnohých z nás. Jenže ono je stále mnoho mýtů a polopravd o hubnutí. Některé z nich si uvedeme na pravou míru.

hubnutí
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures

Tak začneme první zprávou, konkrétně, jestli se hubne po ovoci. To není pravda. Je to sice zdravá a důležitá součást jídelníčku, ale nikdy ovocem nenahradíte normální jídlo. Ovoce je zdrojem cukrů, na jejichž zpracování je zapotřebí inzulin, který podporuje v těle ukládání tuků. Ovoce je dobré ke svačině, ale ne k normálnímu jídlu. Mnoho lidí praktikuje tzv. bílý sex, to je prostě a jednoduše večerní vyjídání ledničky. O to ani tak nejde, ale je podstatné, do jakého časového intervalu po posledním chodu jdete spát.

Mezi jídlem a spaním by měla být pauza dvě až tři hodiny, klidně i více. Káva je sice pro někoho životabudič, ale nesmí se jí pít denně příliš. To by nebylo dobré pro lidský organismus. Dalším mýtem je, že umělá sladidla vyvolávají hlad. To je hloupost, protože umělý cukr nepodporuje tvorbu inzulinu. Pokud by se to dělo, tak by ho mohli prodávat jako potravinový doplněk. Light potraviny je velké lákadlo, říkáte si, když jsou lehké, tak určitě pomáhají zhubnout. To je také nesmysl, protože samotná potravina to nezpůsobí.

Dále není nutné se každý den vážit, to není dobré hlavně pro psychickou stránku člověka. Stačí, když budete váhu kontrolovat jednou za týden a klidně i za déle, při časté kontrole totiž pramení frustrace z toho, že třeba neubývají či naopak přibývají kila a v nejvážnější formě by to mohlo dojít k bulimii a posléze k mentální anorexii. Nadváha jako taková je svým způsobem i dědičná. Pokud jsou třeba jenom rodiče trošku tzv. při těle, tak dítě nemusí být, ale jestliže je to celá rodina, tak je nad slunce jasné, že to bude postupovat i do dalších generací. Na vině je často také špatný životní styl.