8. měsíc těhotenství Rodina

V osmém měsíci těhotenství už každá žena chystá výbavičku a tašku do porodnice.

těhotenství 8. měsíc
ilustrační foto: pixabay.com – PublicDomainPictures

Pokud jste doteď nepociťovala únavu, teď to určitě nastane. V tomto období se už moc nevyspíte. Jednak je to díky narůstajícímu bříšku a jednak budete muset čím dál častěji odbíhat na záchod. Poslouchejte své tělo a odpočívejte. Následně totiž přijdou bolesti zad, za které mohou hormony a zvětšující se bříško. Dále přijde pálení žáhy a bolest žeber, což způsobuje děloha, která stlačuje žaludek. Pomůže vám pohyb a správná životospráva. Cvičte, protahujte se a choďte na procházky.

Už se vám začalo zdát o porodu? Není to nic neobvyklého, protože vaše tělo ví, že se porod blíží. Nepouštějte si do hlavy katastrofické scénáře, berte to jako naprosto přirozenou věc. Snažte se být naprosto v klidu.

Během osmého měsíce těhotenství nastoupíte na mateřskou dovolenou. I když se vám možná nebude chtít, věřte, že je to lepší. Alespoň si užijete ještě pár vzácných chvil dva v jednom.

A miminko?

Koncem tohoto měsíce miminko měří cca 43cm a váží zhruba 2,2kg. Miminko se otáčí hlavičkou dolů. Pokud se vaše miminko ještě nepřetočilo, neděste se. Definitivní polohu mohou miminka zaujmout až do 37. týdne. Miminko se také začne více hýbat, takže to pocítíte i vy. Některá miminka ,,kopou´´ dost tvrdě. Všechny části už by měly být vyvinuty, jen mozek se stále vyvíjí, což bude i po porodu. Prohlubují se mozkové závity a vyvíjí se obaly nervových buněk mozku, míchy i ostatních nervů. Proto je důležité do jídelníčku doplňovat co nejvíce kyseliny listové a vitaminu B12. Také je potřeba jíst dostatek nenasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy například v rybách či ořeších.