Co dělat, když vás rozbolí klouby Zdraví

Bolest kloubů bývá často spojována pouze se stářím. Avšak zcela mylně. Trpí jí stále více mladších lidí. Dokonce celých 12 % dospělé populace trpí artrózou. Tato nemoc postihuje celou řadu lidí ve věku dvaceti let. Důvodem bolesti kloubů může být špatná životospráva, ale také úraz či pooperační stav. Ať už bolest způsobuje zmíněná artróza, revma či osteoporóza, lze od ní účinně ulevit. Jak? To se dozvíte na následujících řádcích.

Proč klouby bolí?

Důvodů proč klouby bolí existuje celá řada a záleží na typu onemocnění, kterým trpíte. Jak už jsme psali, důvodem může být špatná životospráva. Naopak i vrcholový či velmi intenzivní sport může přinést problémy s klouby. Příčinou může být také nemoc, např. cukrovka nebo zánětlivé choroby kloubů. Příčiny revmatických chorob můžete hledat také metabolických poruchách, infekčních onemocněních či dědičných vadách. Jak vidíte, důvodů existuje mnoho a je na lékařích, aby odhalili, který z nich se týká zrovna vás.

Co na bolavé klouby?

Velmi častou příčinou bolesti kloubů je artróza. Jde o nejčastější onemocnění pohybového aparátu s degenerativními účinky. Co se vlastně děje ve vašem těle, pokud trpíte artrózou? Chrupavky, které kryjí povrch kloubů a zajišťují tak hladký pohyb, jsou postupně poškozovány, čím dochází k trhlinám na jejich povrchu. Tím pádem není povrch tak hladký a pohyb se stává bolestivým kvůli většímu tření. Nejčastěji tato nemoc postihuje kyčle a kolena. Artróza kyčelního kloubu a artróza kolenního kloubu tak patří mezi velmi časté diagnózy.
Pokud vás postihne akutní bolest, kterou potřebujete okamžitě zmírnit, pomůžou vám léky na bolesti kloubů. V lékárně se ptejte po lécích ze skupiny analgetik a antipyretik. Pokud byste váhali, pomoci vám může i populární Ibalgin.

Jak předcházet onemocnění kloubů?

Naštěstí u většiny lidí lze onemocnění, a potažmo bolesti, předcházet. Prevenci hledejte v lécích na klouby a chrupavky, přesněji řečeno v doplňcích stravy na klouby. Takových přípravků existují desítky. Rozdíl je v účinné látce. Některé obsahují účinnou látku glukosamin nebo chondroitin sulfát, jiné kolagen atd. Kolagen na klouby působí opravdu blahodárně a udržuje je pružné a pohyblivé. Želatina je na klouby také výborná, protože je zdrojem právě tolik potřebného kolagenu.

Čím si ještě pomoci?

Zapomenout nemůžeme také na masti a gely na klouby. Masti a gely nejen tlumí bolest, ale umí také zmírňovat otoky a záněty. Léky proti bolesti vám uleví od akutních nepříjemných pocitů, pravidelným mazáním speciálními mastmi či gely můžete svůj problém zcela odstranit. Chce to ale trpělivost. V případě mazání nemůžete očekávat zázraky a změnu stavu z hodiny na hodinu.
Pokud vás zajímá přírodní léčba, určitě vám doporučíme masti z konopí. Mají výborné účinky. Neméně účinné jsou také gely z kaštanu, z kostivalu či tzv. koňská mast. Její hlavní složkou není žádná část koně, ale výtažek z jírovce maďalu. Naopak velmi účinná sviští mast obsahuje přesně to, co skrývá ve svém názvu. I když u nás není tato mast příliš populární, v Německu, Rakousku či Švýcarsku je používaná při problémech s pohybovým aparátem po generace.

Jelikož bolest kloubů postihuje opravdu mnoho lidí, výrobci nabízí celou škálu léků a mastí. V každém případě je nejlepší, pokud problém vůbec nevznikne. Neváhejte proto a dopřejte svým kloubům kvalitní kloubní výživu, která vás v budoucnosti ochrání před bolestí i omezením vašich oblíbených pohybových aktivit.