Foťák pro celou rodinu a na cesty Ostatní

Fotoaparáty jako by zůstaly na okraji zájmu kupujících. Důvod je totiž ten, že fotoaparát najdeme dnes skoro v každém mobilu – a ten nosíme neustále při sobě. Tak proč bychom ještě třeba v druhé kapse měli nosit další věc, která umí fotografovat? Odpověď zní: fotoaparát stále dokáže pořídit lepší snímky než mnohé mobilní telefony s fotoaparátem.

A co hraje do karet našemu fotografickému příteli? Odpověď zní: cena, snadná obsluha a pohon. Ale pěkně popořádku. Tohoto mazlíka o rozměrech 93 x 60 x 27 mm a hmotnosti 117 gramů bez baterií můžete mít za už velmi sympatických 1590 korun. Jeho obsluha je tak snadná, že snadnější už snad ani být nemůže. A díky tomu si může snadno získat přízeň celé rodiny. To je ostatně je i motto, se kterým jej Kodak uvádí na trh: „Miláček celé rodiny“.

A jeho první eso z rukávu? Nepotřebuje totiž nabíječku! Pracuje na dvě tužkové baterie – a to je i důvod, proč se o tomto fotopřístroji zmiňujeme. V poslední době jsme si totiž zvykli na to, že každý nositelný přístroj má v sobě vestavěný akumulátor a že k němu dostanete nabíječku. Ale co když vyrazíte někam, kde nabíjení není možné? Ano, můžete namítnout, můžete si s sebou nosit powerbanku a z té zařízení nabít nebo jej dobíjet, zatímco jej používáte. Náš argument ale zní: není to trochu nepohodlné? Powerbanka v kapse a kabel k propojení se zařízením, který se motá všude kolem a obtěžuje vás svou přítomností, v některých případech dokonce znemožňuje či značně komplikuje provádění některých operací s přístrojem? Tužkové baterie typu AA dostanete ale koupit snad všude i v neděli a o svátcích, takže nikdy a nikde nezůstanete mimo hru, pokud si chcete pořizovat fotografie pro potěšení. Dokonce i ve velkých řetězcích typu Lidl vždy mají baterie AA a AAA. Jiné ne. Stejně tak koupíte AA baterie v trafice, když jedete do ZOO a zapomněli jste si nabít svůj mobil a powerbanka leží doma v šuplíku. Prostě pohon na dvě tužkové baterie je to, co nás zaujalo.

Co dál?

Kompaktní přístroj není žádný špičkový foťák, protože jeho rozlišení 16 Mpix se může na dnešní dobu zdát málo. Ale k tomu, abyste si pořídili kvalitní foťák s vysokým rozlišením a třeba s velkým zoomem nebo digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy, byste museli vysolit několikrát víc peněz, než dáte za tento přístroj.

Tohle je prostě přístroj pro radost!

A my dodáváme, že to je přístroj, který bude pracovat i tehdy, když všem kolem dojde energie, nikde kolem není zásuvka a vaše powerbanka už odevzdala poslední kapku energie. Skočíte do trafiky, koupíte si dva tužkové články a máte možnost vyfotit až 120 fotek. Samozřejmě ale záleží na tom, jak zoomujete a jak používáte blesk. Těch sto dvacet fotek tedy berte jako maximum. A pokud budete chtít vyfotit více snímků, kupte si baterie hned dvoje nebo rovnou troje.

Malý a šikovný

Fotoaparát Kodax se vyrábí a dodává ve dvou barvách. V klasické černé a ve veselé červené barvě. Nepočítejte s tím, že v něm najdete Wi-Fi pro rychlý přenos vytvořených fotek do počítače nebo mobilu ke sdílení, ale pokud je poblíž tiskárna, která zvládne tisknout přímo z fotoaparátu (říká se tomu PictBridge), můžete si třeba v zoologické zahradě nechat vytisknout fotografii na tiskárně, která si s tímto systémem rozumí. K tomu samozřejmě můžete na vytvářenou fotku i dolů, jak se na slušné fotografie sluší, přidat i datum a čas pořízení snímku…

Fotoaparát zvládne tvorbu fotografií ve velmi dobré kvalitě. K tomu, abyste si mohli focený objekt „přitáhnout” tady máte čtyřnásobný optický zoom. Na ten pak navazuje šestinásobný digitální zoom, takže celkem si můžete snímanou scénu zvětšit až čtyřiadvacetkrát. Ovšem se vším, co s digitálním zoomem souvisí – pracujete jen s dostupným rozlišením snímacího prvku a tohle neošálíte, pokud si něco digitálně zvětšíte, budou vám chybět pixely, a tak snímek takto přiblížený nebude příliš kvalitní. S tím počítejte. Nicméně digitální zoom můžete v menu úplně vypnout, a tak se nebudete děsit u fotek s velkým přiblížením, že jejich kvalita nedosahuje úrovně, kterou jste očekávali.

Nejsme web, který by byl zaměřený na fotografickou techniku a zkoumal všechny možnosti, které tento přístroj nabízí, ale během pár dnů, po které jsme jej užívali, musíme říci, že nám přirostl k srdci. Jeho nastavování je velmi snadné, na zadním čele přístroje najdete tak akorát správný počet ovládacích tlačítek, kterými si nastavíte vše, co potřebujete. Displej má úhlopříčku 2,7 palce a podává dobré barvy a má i dobrý kontrast, i když na ostrém slunku budete spíše tušit než vidět, co fotíte. Ale to je jedno.

Každému – babičce, dcerce ve školce na výletě, i otci, technickému antitalentu, mamince s kočárkem – bude hned jasné, že foťák se zapíná malým tlačítkem nahoře, vedle nějž je tlačítko, kterým vytvoříte video s rozlišením až 720p (1280 x 720 px, 30 snímků za sekundu, v jednom kuse můžete nahrávat maximálně 29 minut) a to velké tlačítko asi bude k pořizování fotek. Ano, je to tak. Přibližování foceného objektu pak zvládáte dvěma tlačítky na zadním panelu zcela vpravo nahoře, ovládanými v přirozené poloze palcem pravé ruky, takže vše je jasné a je to přesně tak, jak jste zvyklí z jiných fotoaparátů. Díky zvícenásobení funkcí některých tlačítek výrobce dokázal z minima udělat maximum. Takže tu není přehršle různých tlačítek se symboly, které jste nikdy neviděli a ani nevíte, k čemu jsou dobré a na co se používají.

Žánrové scény a série snímků

Oceníte třeba různé žánrové scény – a především pak cestovatelé jistě uvítají možnost tvorby 180° panoramatické fotografie. Sice jen v horizontálním provedení, ale – ruku na srdce – vy jste někdy pořizovali panorama na výšku, které by mělo víc než 180°? Já se přiznám, že ano, jednou jedinkrát za celých snad dvacet let jsem vytvořil pokusnou panoramatickou fotku na výšku v nějaké jeskyni, ale dopadlo to blbě. Fotku kolem dokola okolo sebe jsem vytvářel častěji, ale i tady si můžete (za ty peníze) snadno pomoci. Uděláte jednu fotku 180°, pak se otočíte a uděláte druhou fotku toho, co jste při vytváření první fotky měli za sebou. Takže máte 2x 180° fotky, které si „slepíte” – v nějakém i přihlouplém grafickém programu – doma za pár sekund. A máte pohled kolem sebe. Chce to jen umět variovat.

Foťák dokonce umí fotiti i sérii snímků, ale tady je znát, že „za ty peníze” v něm použitý procesor není příliš rychlý, takže fotky se skládají jedna za druhou, ale někdy i s různými prodlevami a v maximálním rozlišení 4 MPx. Zajímavé však je, že série snímků může být libovolně dlouhá, my jsme zkoušeli zaznamenat i 40 snímků za sebou. To je fakt zajímavé, protože některé jiné a mnohem dražší fotoaparáty si ukládají fotky ze série do mezipaměti a tak jich dokážou pořídit třeba jen osm, deset, jakmile se mezipaměť naplní, fotky se začnou ukládat na paměťovou kartu – a máte po žížalkách. Focení série se prostě přeruší. Samozřejmě svou roli hraje rychlost použité SDHC paměťové karty – jak rychle stačí odebírat snímky.

V této souvislosti upozorňujeme na to, že maximálně podporovaná kapacita paměťových karet u tohoto přístroje je 32 GB. Zkusili jsme fotoaparátu předložit 64GB kartu SanDisk, ale tu nerozpoznal a nabízel ihned její formátování. Takže pozor, stačí jedna 32 GB nebo raději si pořiďte dvě po 16 GB. To se hodí tehdy, pokud byste s sebou vláčeli třeba zálohovací zařízení do kapsy, když se jedna karta zálohuje, na druhou se stále fotí. A když se jedna poškodí, máte stále k dispozici tu druhou…

Dobrý je i režim digitální stabilizace obrazu, možnost ovlivňovat barevnost snímků, lze vybírat korekci okolního světla. Můžete vyřezávat kus obrázku a spoustu dalších vychytávek. Dobrý je režim pro cestovatele, kdy si nastavíte datum a čas v časovém pásmu, kde bydlíte a pokud se přesunete do jiného pásma, pouze to fotoaparátu sdělíte – a on nastaví místní čas. Takže žádné přenastavování hodin a datumu není nutné. Prima věc.

Je pro všechny

Myslíme si, že právě tento fotoaparát by mohl být něčím, co potěší celou rodinu. Levný, šikovný, malý, bystrý, pohotový, elegantní. A hlavně má možnost pracovat na baterie. Na to nezapomínejte, to je hodně silný argument pro jeho koupi.

Prokreslení obrázků je dost dobré. Zbývá dodat, že rozsah zoomu v přepočtu ke kinofilmu je 27–180 mm a světelnost pro krajní meze zoomu je F3.0 až F6.6. Kupodivu i blesk má poměrně dobrý výkon. Jeho směrné číslo ale výrobce neuvádí. Jo, pardon, zapomněli jsme, že nejsme profíci, a tak směrné číslo je dalším výrazem ze španělské vesnice. Takže jinak. Prostě fotky „uvnitř“ zvládá docela dobře, je třeba ale myslet na to, že objekt focení (babička a děda) by měli být spíš blíž k objektivu fotoaparátu, tedy co blíže k vám…

Shrnutí: Kodak Pixpro FZ43 je pohotový kompaktní fotoaparát, který za vás odvede spoustu práce. Vaším úkolem je jen vybrat objekt a stisknout spoušť. A pak získáte snímek, který bude vzpomínkou na místo, které jste navštívili. Je malý a skladný, takže si jej můžete vzít všude s sebou a nebude vám vadit. Jeho největší výhodou je možnost používat klasické tužkové baterie typu AA, takže se zcela odstíníte od problémů s hledáním zásuvky pro nabíječku a jejím taháním s sebou. Nebo vláčením powerbanky a propojovacího kabelu. Vytvářené fotky jsou velmi dobré, pořídíte i video v rozlišení 720P/30 v maximální délce trvání až 29 minut. Pokud se vám to ale zdá málo, pak vězte, že i světoví režiséři vytvářejí své kasovní trháky ze scén o délce trvání mnohdy i hodně pod jednu minutu.